Horizon - en to fi_FI translation catalogue (875 entries)

en: 
        The volume type defines the characteristics of a volume.
        It usually maps to a set of capabilities of the storage back-end driver to be used for this volume.
        Examples: "Performance", "SSD", "Backup", etc.
fi_FI: 
    Pohjamuotin tyyppi määrittää pohjamuotin attribuutit.
    Tämä yleensä määrittää kuinka taustalla oleva verkkolevy toimii, ja millaisia "kykyjä" verkkolevyllä on. 
    Esim: Suorituskyky, SSD, varmuuskopiot, ym.

en:  - End
fi_FI: - Loppu

en: %(dev)s on instance %(instance_name)s
fi_FI: %(dev)s liitettynä instanssiin %(instance_name)s

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
fi_FI: %(field_name)s: Väärä IP-osoite (value=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
fi_FI: %(field_name)s: Väärä IP-osoite (value=%(network)s)

en: %(type)s (%(backend)s backend)
fi_FI: %(type)s (%(backend)s tausta)

en: %s (current)
fi_FI: %s (nykyinen)

en: %s instances
fi_FI: %s instanssit

en: (Quota exceeded)
fi_FI: (Kiintiö ylitetty)

en: A container is a storage compartment for your data and provides a way for you to organize your data. You can think of a container as a folder in Windows &reg; or a directory in UNIX &reg;. The primary difference between a container and these other file system concepts is that containers cannot be nested. You can, however, create an unlimited number of containers within your account. Data must be stored in a container so you must have at least one container defined in your account prior to uploading data.
fi_FI: Kontti on tallennuskohde tiedostoillesi ja mahdollistaa datan organisoimisen. Voit kuvitella kontin olevan kuin kansio Windows&reg;-ymäristössä, tai hakemisto UNIX&reg;:ssa. Suurin ero kuitenkin kontin ja kansion välillä on, että kontin sisälle ei voida luoda uusia kontteja, mutta voit luoda rajattoman määrän kontteja tunnuksellesi. Tieto täytyy säilyttää kontin sisällä, joten sinulla on oltava vähintään yksi kontti määritettynä ennen tietojen lataamista ympäristöön.

en: A image or external image location must be specified.
fi_FI: Levykuva tai ulkoisen levyn kohde täytyy määrittää.

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
fi_FI: Skripti tai komentoja jotka ajetaan kun instanssi on rakennettu (maksimi 16kb).

en: A volume of %(req)iGB cannot be created as you only have %(avail)iGB of your quota available.
fi_FI: Verkkolevyä %(req)iGB ei voida luoda, koska sinulla on vain %(avail)iGB tilaa kiintiössä jälellä.

en: ALLOW %(from)s:%(to)s from %(cidr)s
fi_FI: SALLI %(from)s:%(to)s kohteesta %(cidr)s

en: ALLOW %(from)s:%(to)s from %(group)s
fi_FI: SALLI %(from)s:%(to)s kohteesta %(group)s

en: API Access
fi_FI: API-yhteys

en: API Endpoints
fi_FI: API-päätepiste

en: Access & Security
fi_FI: Pääsy & Turvaus

en: Access &amp; Security
fi_FI: Pääsy &amp; Turvaus

en: Add
fi_FI: Lisää

en: Add Interface
fi_FI: lisää Portti

en: Add Member
fi_FI: Lisää Jäsen

en: Add Monitor
fi_FI: Lisää Monitori

en: Add New Member
fi_FI: Lisää Uusi Jäsen

en: Add New Monitor
fi_FI: Lisää Uusi Monitori

en: Add New Pool
fi_FI: Lisää Uusi Varanto

en: Add New User
fi_FI: Lisää uusi käyttäjä

en: Add New Users
fi_FI: Lisää uusia käyttäjiä

en: Add Pool
fi_FI: lisää Varanto

en: Add Rule
fi_FI: Lisää Sääntö

en: Add Subnet
fi_FI: Lisää Aliverkko

en: Add To Project
fi_FI: Liitä projektiin

en: Add User To Project
fi_FI: Lisää käyttäjä projektiin.

en: Add Vip
fi_FI: Lisää Vip

en: Add interface
fi_FI: Lisää Portti

en: Add member to selected pool.
    
    Choose one or more listed instances to be added to the pool as member(s). Assign a numeric weight for this member Specify the port number the member(s) operate on; e.g., 80.
fi_FI: Lisää jäsen valittuun varantoon.
    
    Valitse yksi tai useampi listatuista instansseista jotka lisätään varantoon jäseninä. Aseta numeerinen painoarvo tälle jäsenelle, määritä porttinumero tälle jäsenelle jossa hän toimii, esim 80.

en: AddVip
fi_FI: lisää VIP

en: Added Member "%s".
fi_FI: Lisättiin Jäsen "%s".

en: Added Monitor "%s".
fi_FI: Lisättiin Monitori "%s".

en: Added Pool "%s".
fi_FI: Lisättiin Varanto "%s".

en: Added Vip "%s".
fi_FI: Lisättiin Vip "%s".

en: Additional routes
fi_FI: Lisäreitit

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is &lt;destination_cidr&gt;,&lt;nexthop&gt; (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254)and one entry per line.
fi_FI: Määritellyt lisäreitit. Jokainen kohde on Each entry is &lt;luokaton_verkko&gt;,&lt;nexthop&gt; (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) ja vain yksi kohde per rivi.

en: Address:
fi_FI: Osoite:

en: Admin State
fi_FI: Admin tila

en: Admin State Up:
fi_FI: Admin Tila Ylhäällä:

en: All Instances
fi_FI: Kaikki instanssit

en: All Security Groups
fi_FI: Kaikki Turvaryhmät

en: All Users
fi_FI: Kaikki käyttäjät

en: Allocate Floating IP
fi_FI: Aseta vapaa IP

en: Allocate IP
fi_FI: Aseta IP

en: Allocate IP To Project
fi_FI: Allokoi projektille IP.

en: Allocate a floating IP from a given floating ip pool.
fi_FI: Aseta vapaa IP vapaiden osoitteiden ryhmästä.

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
fi_FI: Asetettiin vapaa IP %(ip)s.

en: Allocation Pools
fi_FI: Allokointi Varannot

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
fi_FI: Ulkoinen osoite (HTTP), josta levykuva ladataan.

en: An instance can be launched with varying types of attached storage. You may select from those options here.
fi_FI: Instanssiin voidaan liittää laukaistaessa eri kokoisia verkkolevyjä. Voit valita tämän täältä.

en: An object is the basic storage entity that represents a file you store in the OpenStack Object Storage system. When you upload data to OpenStack Object Storage, the data is stored as-is (no compression or encryption) and consists of a location (container), the object's name, and any metadata consisting of key/value pairs.
fi_FI: Objekti on perus varaston entiteetti joka edustaa tiedostoa jonka asetat OpenStack:in Object Storage ympäristöön. Kun siirrä tietoa OpenStack Object Storage:en, tieto tallenetaan sellaisenaan (ei pakkausta eikä salausta), sisältää tiedon kohteesta (kontti), objektin nimen ja metadatan sisältäen avain/arvo parit.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
fi_FI: Tuntematon virhe. Yritä päivittää sivu. Jos tämä ei auta, ota yhteyttä paikalliseen ylläpitäjään.

en: Architecture
fi_FI: Arkkitehtuuri

en: Associate
fi_FI: Liitä

en: Associate Floating IP
fi_FI: Assosioi vapaa IP

en: At least one network must be specified.
fi_FI: Ainakin yksi verkko pitää olla määritettynä.

en: Attach To Instance
fi_FI: Liitä Instanssiin

en: Attach Volume
fi_FI: Liitä Verkkolevy

en: Attach to Instance
fi_FI: Liitä Instanssiin

en: Attached
fi_FI: Liitetty

en: Attached Device
fi_FI: Liitetty Laite

en: Attached To
fi_FI: Liitetty kohteeseen

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
fi_FI: Liitetty instanssin %(instance)s kohteeseen %(dev)s

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
fi_FI: Liitetään verkkolevy %(vol)s instanssiin %(inst)s kohteeseen %(dev)s.

en: Attachments
fi_FI: Liitokset

en: Available networks
fi_FI: Saatavilla olevat verkot

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume).
fi_FI: Käynnistä verkkolevyn varmuusvedokselta (luo uuden verkkolevyn).

en: Boot from volume.
fi_FI: Käynnistä verkkolevyltä.

en: Bulgarian (Bulgaria)
fi_FI: Bulgaria

en: Can not specify both image and external image location.
fi_FI: Molempia ei voida määrittää, levykuva ja ulkoinen kohde.

en: Cancel
fi_FI: Keskeytä

en: Checksum
fi_FI: Tarkistesumma

en: Choose a snapshot
fi_FI: Valitse varmuusvedos

en: Choose network from Available networks to Selected Networks by push button or drag and drop, you may change nic order by drag and drop as well.
fi_FI: Valitse verkko saatavilla olevista verkoista.

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
fi_FI: Luokaton reitti (esim, 192.168.0.0/24)

en: Clear
fi_FI: Tyhjä

en: Cleared
fi_FI: Tyhjennetty

en: Click here to show only console
fi_FI: Paina täältä näyttääksesi vain konsolin.

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Code
fi_FI: Koodi

en: Confirm Password
fi_FI: Vahvista Salasana

en: Confirm Resize/Migrate
fi_FI: Vahvista Koon muutos / Siirto

en: Connected External Network
fi_FI: Yhdistä Ulkoiseen Verkkoon

en: Connection Limit
fi_FI: Avoimien yhteyksien raja.

en: Connection Limit:
fi_FI: Avoimien yhteyksien raja:

en: Console
fi_FI: Konsoli

en: Container
fi_FI: Kontti

en: Container Format
fi_FI: Kontin formaatti

en: Container Name
fi_FI: Kontin Nimi

en: Container created successfully.
fi_FI: Kontti luotiin onnistuneesti.

en: Containers
fi_FI: Kontit

en: Control access to your instance via keypairs, security groups, and other mechanisms.
fi_FI: Hallitse pääsyä instanssille avainpareilla, turvaryhmillä, ja toisilla mekanismeilla.

en: Cookie Name
fi_FI: Keksin Nimi

en: Cookie Name:
fi_FI: Keksin Nimi:

en: Cookie name must be specified with APP_COOKIE persistence.
fi_FI: Keksin nimi pitää olla määritettynä APP_COOKIE persistence

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
fi_FI: Kopioitiin "%(orig)s" kohteeseen "%(dest)s" nimellä "%(new)s".

en: Copy
fi_FI: Kopioi

en: Copy Object
fi_FI: Kopioi Objekti.

en: Could not find default role "%s" in Keystone
fi_FI: Ei löydetty roolia "%s" Keystone:sta

en: Couldn't get current security group list for instance %s.
fi_FI: Ei voitu hakea nykyistä turavryhmää instanssille %s.

en: Create
fi_FI: Luo

en: Create An Image
fi_FI: Luo Levykuva

en: Create Container
fi_FI: Luo Kontti

en: Create Flavor
fi_FI: Luo Pohjamuotti

en: Create Flavor Extra Spec
fi_FI: Luo Pohjamuotti Lisäoptioilla.

en: Create Image
fi_FI: Luo levykuva

en: Create Keypair
fi_FI: Luo Avainpari

en: Create Network
fi_FI: Luo verkko

en: Create Pool for current tenant.
    
    Assign a name and description for the pool. Choose one subnet where all members of this pool must be on. Select the protocol and load balancing method for this pool. Admin State is UP (checked) by default.
fi_FI: Luo varanto nykyiselle asukkaalle
    
    Aseta nimi ja kuvaus varantoon. Valitse aliverkko missä kaikkien jäsenten on oltava. Valitse protokolla ja kuormantasausmetodi tälle varannolle. Admin Tila on päällä (ruksattuna) oletuksena.

en: Create Port
fi_FI: Luo Portti

en: Create Project
fi_FI: Luo projekti

en: Create Router
fi_FI: Luo Reititin.

en: Create Security Group
fi_FI: Luo Turvaryhmä

en: Create Snapshot
fi_FI: Luo Varmuusvedos

en: Create Subnet
fi_FI: Luo Aliverkko

en: Create User
fi_FI: Luo käyttäjä

en: Create User for project '%(tenant_name)s'.
fi_FI: Luo käyttäjä projektiin '%(tenant_name)s'.

en: Create Volume
fi_FI: Luo Verkkolevy

en: Create Volume Snapshot
fi_FI: Luo Verkkolevyn Varmuusvedos

en: Create Volume Type
fi_FI: Luo Verkkolevyn Tyyppi

en: Create a Router
fi_FI: Luo Reititin

en: Create a Snapshot
fi_FI: Luo varmuusvedos

en: Create a Volume
fi_FI: Luo Verkkolevy

en: Create a Volume Snapshot
fi_FI: Luo verkkolevyn Varmuusvedos

en: Create a Volume Type
fi_FI: Luo Verrkolevyn tyyppi

en: Create a monitor for a pool.
    
    Select target pool and type of monitoring. Specify delay, timeout, and retry limits required by the monitor. Specify method, URL path, and expected HTTP codes upon success.
fi_FI: Luo monitori varannolle.
    
    Valitse kohdevaranto ja monitorin tyyppi. Määrittele viive, aikakatkaisu, raja uudelleenyrityksille jotka monitori vaatii. Määrittele metodi, URL-osoite ja HTTP-koodit joita odotetaan.

en: Create a new "extra spec" key-value pair for a flavor.
fi_FI: Luo uusi "Lisäoptio" avain-arvopari pohjamuotille.

en: Create a vip (virtual IP) for this pool. Assign a name and description for the vip. Specify an IP address and port for the vip. Choose the protocol and session persistence method for the vip.Specify the max connections allowed. Admin State is UP (checked) by default.
fi_FI: Luo VIP (virtuaalinen IP) tähän varantoon. Lisää nimi ja kuvaus VIP:lle. Määritä IP-osoite ja portti VIP:lle. Määritä protokollan ja istunnon persistence metodi VIP:lle Määritä maksimi sallittu määrä yhteyksiä. Admin Tila on päällä (ruksattu) oletuksena.

en: Create router
fi_FI: Luo reititin

en: Created
fi_FI: Luotu

en: Created extra spec "%s".
fi_FI: Luotiin lisäoptio "%s".

en: Created flavor "%s".
fi_FI: Luotiin pohjamuotti "%s".

en: Created network "%s".
fi_FI: Luotiin verkko "%s".

en: Created new project "%s".
fi_FI: Luotiin uusi projekti "%s".

en: Created subnet "%s".
fi_FI: Luotiin aliverkko "%s".

en: Creating volume snapshot "%s"
fi_FI: Luodaan verkkolevyn varmuusvedosta "%s"

en: Currently Not Supported
fi_FI: Ei tuettu vielä

en: Currently only images available via an HTTP URL are supported. The image location must be accessible to the Image Service. Compressed image binaries are supported (.zip and .tar.gz.)
fi_FI: Tällä hetkellä vain ne levykuvat ovat tuettu, jotka ovat saatavilla verkon kautta HTTP-URL:in kautta. Levykuvan täytyy löytyä kohteesta johonka Levykuvapalvelulla on pääsy. Pakatut kohteet kuten .zip ja .tar.gz ovat tuettu.

en: Custom Properties
fi_FI: Mukautetut arvot

en: Customization Script
fi_FI: Kustomointi Skripti

en: Czech
fi_FI: Tsekki

en: DHCP Enable
fi_FI: DHCP päällä.

en: DNS Name Servers
fi_FI: Nimipalvelimet

en: DNS name server
fi_FI: Nimipalvelin

en: Default Quotas
fi_FI: Oletus kiintiöt

en: Delay
fi_FI: Viivtyä

en: Delay:
fi_FI: Viive:

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Delete on Terminate
fi_FI: Poista tuhotessa Instanssia

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
fi_FI: Tuhoa luotu verkko "%s", koska aliverkkoa ei voitu tehdä.

en: Delete volume on instance terminate
fi_FI: Tuhoa verkkolevy kun instanssi tuhotaan.

en: Description
fi_FI: Kuvaus

en: Description:
fi_FI: Kuvaus:

en: Description:
fi_FI: Kuvaus:

en: Destination
fi_FI: Kohde

en: Destination container
fi_FI: Kohde kontti.

en: Destination object name
fi_FI: Objektin kohde nimi

en: Detach
fi_FI: Irroita

en: Detached
fi_FI: Irroitettu

en: Detaching
fi_FI: Irroitetaan

en: Details
fi_FI: Tarkat Tiedot

en: Device Attached
fi_FI: Liitetyt Laitteet

en: Device ID
fi_FI: Laitteen ID

en: Device Name
fi_FI: Laitteen Nimi

en: Device Owner
fi_FI: Laitteen Omistaja

en: Disable
fi_FI: kytke pois

en: Disable Gateway
fi_FI: Poista Käytöstä Oletusyhdyskäytävä

en: Disabled
fi_FI: kytketty pois

en: Disassociate Floating IP
fi_FI: Irroita vapaa IP

en: Disk
fi_FI: Levy

en: Disk Format
fi_FI: Levyn Formaatti

en: Disk GB Hours
fi_FI: Levy GB Tunnit

en: Don't boot from a volume.
fi_FI: Ei käynnistetä verkkolevyltä.

en: Download
fi_FI: Lataa

en: Download CSV Summary
fi_FI: Lataa CSV-katsaus.

en: Download EC2 Credentials
fi_FI: Lataa EC2-tunnukset

en: Download Keypair
fi_FI: Lataa Avainpari

en: Download OpenStack RC File
fi_FI: Lataa OpenStack RC-tiedosto.

en: Download keypair &quot;%(keypair_name)s&quot;
fi_FI: Lataa avainpari &quot;%(keypair_name)s&quot;

en: Dutch (Netherlands)
fi_FI: Alankomaat

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: Edit Attachments
fi_FI: Muokkaa Liitoksia

en: Edit Flavor
fi_FI: Muokkaa Pohjamuottia

en: Edit Flavor Extra Spec
fi_FI: Muokkaa Pohjamuotin Lisäoptiota

en: Edit Instance
fi_FI: Muokkaa Instanssia

en: Edit Network
fi_FI: Muokkaa verkkoa

en: Edit Port
fi_FI: Päivitä Portti

en: Edit Project
fi_FI: Muokkaa projektia

en: Edit Rules
fi_FI: Muokkaa sääntöjä

en: Edit Security Group Rules
fi_FI: Muokkaa turvaryhmän sääntöjä.

en: Edit Security Groups
fi_FI: Muokkaa Turvaryhmiä

en: Edit Subnet
fi_FI: Muokkaa Aliverkkoa

en: Email
fi_FI: Sähköposti

en: Enable
fi_FI: aktivoi

en: Enable DHCP
fi_FI: Aktivoi DHCP

en: Enabled
fi_FI: Päällä

en: Encryption
fi_FI: Salaus

en: English
fi_FI: Englanti

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
fi_FI: Lisää arvo ICMP-tyypille (-1: 255)

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
fi_FI: Lisää arvo ICMP-tyypille (-1: 255)

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
fi_FI: Anna arvo väliltä 1 - 65535

en: Ephemeral Disk
fi_FI: Verkkolevy

en: Ephemeral Disk GB
fi_FI: Verkkolevy GB

en: Error Downloading RC File: %s
fi_FI: Virhe ladatessa RC-tiedostoa: %s

en: Error writing zipfile: %(exc)s
fi_FI: Virhe kirjoittaessa zip-tiedostoa: %(exc)s

en: Euca2ools state
fi_FI: Euca2ools:in tila

en: Expected Codes:
fi_FI: Odotetut Koodit:

en: Expected HTTP Status Codes
fi_FI: Odotetut HTTP-Status koodit

en: External Gateway Information
fi_FI: Ulkoisen Oletusyhdyskäytävän Tiedot

en: External Network
fi_FI: Ulkoinen Verkko

en: External network "%s" not found.
fi_FI: Ulkoista verkkoa "%s" ei löydy.

en: Extra Specs
fi_FI: Lisä Speksit

en: ExtraSpec
fi_FI: Lisäoptio

en: ExtraSpecs
fi_FI: LisäSpeksit.

en: Failed to add %s project members and set project quotas.
fi_FI: Epäonnistuttiin lisäämään %s projektiin käyttäjiä ja asettamaan projektin kiintiö.

en: Failed to add_interface %s
fi_FI: Portin %s lisäämisessä epäonnistuttiin

en: Failed to create a port for network %s
fi_FI: Epäonnistuttiin portin luomisessa verkkoon %s

en: Failed to create network "%(network)s": %(reason)s
fi_FI: Epäonnistuttiin verkon luomisessa "%(network)s": %(reason)s

en: Failed to create network %s
fi_FI: Ei onnistuttu luomaan verkkoa %s

en: Failed to create router "%s".
fi_FI: Epäonnistuttiin reitittimen "%s" luomisessa.

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s
fi_FI: Ei voitu luoda aliverkkoa "%(sub)s" verkolle "%(net)s": %(reason)s

en: Failed to delete interface %s
fi_FI: Portin %s poistamisessa epäonnistuttiin

en: Failed to delete network "%s"
fi_FI: Verkkoa "%s" ei voitu poistaa.

en: Failed to delete network %s
fi_FI: Epäonnistuttiin verkon %s poistamisessa

en: Failed to delete subnet %s
fi_FI: Aliverkon %s poisto epäonnistui

en: Failed to get network list %s
fi_FI: Epäonnistuttiin verkkolistauksen hakemisessa %s

en: Failed to get tenants.
fi_FI: Asukkaiden hakemisessa epäonnistuttiin

en: Failed to modify %d instance security groups.
fi_FI: Epäonnistuttiin instanssin %d turvaryhmien muokkaamisessa.

en: Failed to modify %s project members and update project quotas.
fi_FI: Epäonnistuttiin %s projektin käyttäjien ja kiintiön muokkaamisessa.

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
fi_FI: Epäonnistuttiin verkon %s hakemisessa aliverkolle.

en: Failed to set gateway %s
fi_FI: Epäonnistuttiin oletusyhdyskäytävän asettamisessa %s

en: Failed to update network %s
fi_FI: Verkkoa %s ei onnistuttu päivittämään

en: Failed to update port %s
fi_FI: Portin %s päivittämisessä epäonnistuttiin

en: Failed to update subnet "%(sub)s":  %(reason)s
fi_FI: Ei voitu päivittää aliverkkoa "%(sub)s": %(reason)s

en: File
fi_FI: Tiedosto

en: Fingerprint
fi_FI: Sormenjälki

en: Fixed IP
fi_FI: Kiinteä IP.

en: Fixed IPs
fi_FI: Kiinteät IP:t

en: Flavor
fi_FI: Pohjamuotti

en: Flavor Details
fi_FI: Pohjamuotin Tiedot

en: Flavor Extra Specs
fi_FI: Pohjamuotti Lisäoptioilla

en: Flavor Name
fi_FI: Pohjamuotin Nimi

en: Flavors
fi_FI: Pohjamuotit

en: Floating IP
fi_FI: Vapaa IP

en: Floating IP Pool
fi_FI: Vapaiden IP-osoitteiden varanto

en: Floating IPs
fi_FI: Vapaat IP:t

en: Folder created successfully.
fi_FI: Kansio luotiin onnistuneesti.

en: For TCP and UDP rules you may choose to open either a single port or a range of ports. Selecting the "Port Range" option will provide you with space to provide both the starting and ending ports for the range. For ICMP rules you instead specify an ICMP type and code in the spaces provided.
fi_FI: Jokaiselle TCP- ja UPD-säännölle voit joko avata yhden tai useamman portin. Valitessasi "Porttiväli"-option, tämä avaa sinulle mahdollisuuden valita porttivälin alkuportin ja loppuportin porttivälille. ICMP-säännöille voit määrittää ICMP-tyypin ja koodin.

en: Forbidden
fi_FI: Kielletty

en: Format
fi_FI: Formaatti

en: French
fi_FI: Ranska

en: From Port
fi_FI: Portista

en: From here you can add and remove members to this project from the list of all available users.
fi_FI: Täältä voit lisätä ja poistaa projektin käyttäjiä.

en: From here you can add and remove security groups to this project from the list of available security groups.
fi_FI: Täältä voit lisätä ja poistaa turvaryhmiä tähän projektiin listalla olevista turvaryhmistä.

en: From here you can alter the sizing of the current flavor.
fi_FI: Täältä voit muuttaa pohjamuotin kokoja.

en: From here you can create a new network.
    In addition a subnet associated with the network can be created in the next panel.
fi_FI: Täältä voit luoda uuden verkon.
    Liitettävä aliverkko voidaan assosoida tähän verkkoon seuraavassa paneelissa.

en: From here you can create a new project to organize users.
fi_FI: Täältä voit luoda uuden projektin.

en: From here you can create a new security group
fi_FI: Täältä voit luoda uuden turvaryhmän.

en: From here you can create a new user and assign them to a project.
fi_FI: Täältä voit luoda uuden käyttäjän ja asettaa projektiin.

en: From here you can create a new user to add to this project.
fi_FI: Täältä voit luoda uuden käyttäjän ja asettaa hänet projektiin.

en: From here you can define the sizing of a new flavor.
fi_FI: Täältä voit määrittää uuden pohjamuotin koot.

en: From here you can edit a project.
fi_FI: Täältä voit päivittää projektia.

en: From here you can edit quotas (max limits) for the project %(tenant.name)s.
fi_FI: Täältä voit muokata %(tenant.name)s projektin kiintiöitä.

en: From here you can edit the instance details.
fi_FI: Täältä voit muokta virtuaalikoneen tietoja.

en: From here you can edit the project details.
fi_FI: Täältä voit muokata projektin asetuksia.

en: From here you can edit the user's details, including their default project.
fi_FI: Täältä voit päivittää käyttäjän tietoja, mukaanlukien oletusprojektin.

en: From here you can modify dashboard settings for your user.
fi_FI: Täältä voit muokata käyttöliittymän asetuksia käyttäjille.

en: From here you can modify different properties of an image.
fi_FI: Täältä voit muokata levykuvan arvoja

en: From here you can set quotas (max limits) for the project.
fi_FI: Täältä voit asettaa kiintiöt (maksimi rajat) projektille.

en: Gateway
fi_FI: Oletusyhdyskäytävä

en: Gateway IP
fi_FI: Oletusyhdyskäytävän IP

en: Gateway IP (optional)
fi_FI: Oletusyhdyskäytävän IP-osoite (valinnainen)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
fi_FI: Oletusyhdyskäytävän IP ja IP-versio eivät täsmää.

en: Gateway interface is added
fi_FI: Oletusyhdyskäytävän portti lisättiin.

en: Gateways
fi_FI: Oletusyhdyskäytävät

en: Gigabytes
fi_FI: Gigabitit

en: Go
fi_FI: Mene

en: HTTP Method
fi_FI: HTTP-metodi

en: HTTP Method:
fi_FI: HTTP-metodi:

en: Hard Reboot
fi_FI: Kova Uudelleenkäynnistäminen

en: Hard Rebooted
fi_FI: Kovasti Uudelleenkäynnistetty

en: Health Monitors:
fi_FI: Kunnossapito Monitorit:

en: Help
fi_FI: Apua

en: Home
fi_FI: Koti

en: Host
fi_FI: Isäntä

en: Host Routes
fi_FI: Reitit

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
fi_FI: Väärä formaatti reitissä. Kohdeverkko ja nexthop pitää olla määritettyinä (value=%s)

en: IP Address
fi_FI: IP-osoite

en: IP Addresses
fi_FI: IP-osoitteet

en: IP Protocol
fi_FI: IP-protokolla

en: IP Version
fi_FI: IP-versio

en: IP address %s associated.
fi_FI: IP-osoite %s liitetty.

en: IP address allocation pools. Each entry is &lt;start_ip_address&gt;,&lt;end_ip_address&gt; (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
fi_FI: IP-osoitteiden allokointivaranto. Jokainen kohde on &lt;ensimmäinen_ip_osoite&gt;,&lt;viimeinen_ip_osoite&gt; (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) ja vain yksi kohde per rivi.

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
fi_FI: IP-lista aliverkon nimipalvelimista. Yksi kohde per rivi.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24). If you use the default, leave blank. If you want to use no gateway, check 'Disable Gateway' below.
fi_FI: Oletusyhdyskäytävän osoite (esim. 192.168.0.254). Oletusarvo on ensimmäinen IP-osoite verkosta (esim. 192.168.0.1 verkosta 192.168.0.0/24). Jos käytät oletusarvoa, jätä kenttä tyhjäksi. Jos et halua oletusyhdyskäytävää, ruksaa alhaalta "Poista käytöstä oletusyhdyskäytävä"

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254). You need to specify an explicit address to set the gateway. If you want to use no gateway, check 'Disable Gateway' below.
fi_FI: Oletusyhdyskäytävän osoite (esim. 192.168.0.254). Oletusarvo on ensimmäinen IP-osoite verkosta (esim. 192.168.0.1 verkosta 192.168.0.0/24). Jos käytät oletusarvoa, jätä kenttä tyhjäksi. Jos et halua oletusyhdyskäytävää, ruksaa alhaalta "Poista käytöstä oletusyhdyskäytävä"

en: IP address:
fi_FI: IP-osoitteet:

en: IP allocation pool
fi_FI: IP-osoitteiden allokointi varanto

en: IP version
fi_FI: IP-versio

en: If console is not responding to keyboard input: click the grey status bar below.
fi_FI: Jos konsoli ei vastaa näppäimistön komentoihin: klikkaa alla olevaa harmaata tilannetolppaa.

en: Image
fi_FI: Levykuva

en: Image Detail
fi_FI: Levykuvan Tiedot

en: Image File
fi_FI: Levykuvan Tiedosto

en: Image Location
fi_FI: Levykuvan Sijainti

en: Image Name
fi_FI: Levykuvan nimi

en: Image Overview
fi_FI: Levykuvien yleiskatsaus

en: Image Type
fi_FI: Levykuvan Tyyppi

en: Image was successfully updated.
fi_FI: Levykuva päivitettiin onnistuneesti.

en: Images
fi_FI: Levykuvat

en: Images & Snapshots
fi_FI: Levykuvat & Vermuusvedokset

en: Images &amp; Snapshots
fi_FI: Levykuvat &amp; Varmuusvedokset

en: Import Keypair
fi_FI: Tuo avainpari

en: Injected File Content Bytes
fi_FI: Injektoidun tiedoston tavumäärä

en: Injected Files
fi_FI: Liitetyt tiedostot

en: Instance
fi_FI: Instanssi

en: Instance Console
fi_FI: Instanssin Konsoli

en: Instance Console Log
fi_FI: Instanssin Konsoli Logi

en: Instance Count
fi_FI: Instanssien määrä

en: Instance Detail
fi_FI: Instanssin tiedot.

en: Instance ID
fi_FI: Instanssin yksilöintitunnus.

en: Instance Name
fi_FI: Instanssin nimi

en: Instance Overview
fi_FI: Instanssin yleiskatsaus

en: Instance Security Groups
fi_FI: Instanssin Turvaryhmät

en: Instance Snapshot
fi_FI: Instanssin Varmuusvedos

en: Instance Snapshots
fi_FI: Instanssin Varmuusvedokset

en: Instance Source
fi_FI: Instanssin Lähde.

en: Instance to be associated
fi_FI: Assosioitu Instanssi

en: Instances
fi_FI: Instanssit

en: Interface
fi_FI: Portti

en: Interface added
fi_FI: Portti lisätty

en: Interfaces
fi_FI: Portit

en: Italiano
fi_FI: Italia

en: Japanese
fi_FI: Japani

en: Key
fi_FI: Avain

en: Key Name
fi_FI: Avaimen Nimi

en: Keypair
fi_FI: Avainpari

en: Keypair Name
fi_FI: Avainparin nimi

en: Keypair names may only contain letters, numbers, underscores and hyphens.
fi_FI: Avainparin nimi voi sisältää vain kirjaimia, numeroita, alaviivoja ja väliviivoja. Ei åöä.

en: Keypairs
fi_FI: Avainparit

en: Keypairs are ssh credentials which are injected into images when they are launched. Creating a new key pair registers the public key and downloads the private key (a .pem file).
fi_FI: Avainparit ovat ssh-tunnuksia jotka lisätään käynnistettävään levykuvaan. Kun uusi avainpari luodaan, rekisteröi julkinen avain ja lataa yksityinen avain (.pem tiedosto).

en: Korean (Korea)
fi_FI: Korea

en: Launch
fi_FI: Laukaise

en: Launch Instance
fi_FI: Laukaise Instanssi

en: Launch instance in these security groups.
fi_FI: Laukaise instanssi tässä turvaryhmässä.

en: Launch instance withthese networks
fi_FI: Laukaise instanssi näissä verkoissa.

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
fi_FI: Laukaistiin %(count)s nimellä "%(name)s"

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
fi_FI: Usean instanssin laukaisu on tuettu vain laukaistessa levykuvia tai instanssien varmuusvedoksia.

en: Limit
fi_FI: Raja

en: Load Balancer
fi_FI: Kuormantasaaja

en: Load Balancers
fi_FI: Kuormantasaajat

en: Load Balancing Method
fi_FI: Kuormantasausmetodit

en: Load Balancing Method:
fi_FI: Kuormantasausmetodi:

en: Log
fi_FI: Logi

en: Log Length
fi_FI: Login Pituus

en: Logged in as
fi_FI: Kirjauduttu sisään käyttäjänä

en: Mac Address
fi_FI: MAC-osoitteet

en: Make a new copy of an existing object to store in this or another container. You may also specify a path at which the new copy should live inside of the selected container.
fi_FI: Luo uusi kopia objektista jonka voit tallettaa toiseen konttiin. Voit halutessasi myös tarkentaa polun jonnekka kopio asetetaan.

en: Manage Compute
fi_FI: Hallinnoi Virtuaalikonetta

en: Manage Floating IP Associations
fi_FI: Hallinnoi vapaiden IP-osoitteiden liittämistä.

en: Manage Volume Attachments
fi_FI: Hallitse Verkkolevyjen Liittämisiä

en: Max Retries (1~10)
fi_FI: Maksimi yritykset (1~10)

en: Max Retries:
fi_FI: Maksimi Yritykset:

en: Member
fi_FI: Jäsen

en: Member Details
fi_FI: Jäsenen Tiedot

en: Member(s)
fi_FI: Jäsen(et)

en: MemberDetails
fi_FI: Jäsentiedot

en: Members
fi_FI: Jäsenet

en: Members:
fi_FI: Jäsenet:

en: Metadata Items
fi_FI: Metadata kohta

en: Migrate
fi_FI: Muuta

en: Minimum Disk (GB)
fi_FI: Levyn Vähimmäiskoko (GB)

en: Minimum Ram (MB)
fi_FI: Vähimmäis RAM (MB)

en: Modified instance "%s".
fi_FI: Muokattiin instanssia "%s".

en: Modified project "%s".
fi_FI: Muokattiin projektia "%s".

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
fi_FI: Muokattiin projektin tietoja ja käyttäjiä, mutta epäonnistuttiin muokkaamaan projektin kiintiötä.

en: Modify Project Quotas
fi_FI: Kuokkaa Projektin Kiintiöitä

en: Modify Users
fi_FI: Muokkaa käyttäjiä

en: Monitor
fi_FI: Monitori

en: Monitor Details
fi_FI: Monitorin Tiedot

en: Monitor Type
fi_FI: Monitorin Tyyppi

en: MonitorDetails
fi_FI: Monitorin Tiedot

en: Monitoring
fi_FI: Monitorointi

en: Monitors
fi_FI: Monitorit

en: Must delete Vip first.
fi_FI: Sinun täytyy tuohota Vip ensin.

en: Name
fi_FI: Nimi

en: Name:
fi_FI: Nimi:

en: Network
fi_FI: Verkot

en: Network "%s" was successfully created.
fi_FI: Verkko "%s" luotiin onnistuneesti.

en: Network %s was successfully created.
fi_FI: Verkko %s luotiin onnistuneesti.

en: Network %s was successfully updated.
fi_FI: Verkko %s päivitettiin onnistuneesti

en: Network Address
fi_FI: Verkon osoite

en: Network Address and IP version are inconsistent.
fi_FI: Verkon Osoite ja IP-versio eivät täsmää.

en: Network Detail
fi_FI: Verkon tiedot

en: Network Detail:
fi_FI: Verkon tiedot:

en: Network ID
fi_FI: Verkon ID

en: Network Name
fi_FI: Verkon nimi

en: Network Name. This field is optional.
fi_FI: Verkon Nimi. Tämä kenttä on valinnainen.

en: Network Overview
fi_FI: Verkon Yleiskatsaus

en: Network Topology
fi_FI: Verkkotopologia

en: Network Type
fi_FI: Verkon Tyyppi

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
fi_FI: Verkon osoite on luokattoman verkon formaatissa (esim. 192.168.0.0/24).

en: Network list can not be retrieved.
fi_FI: Verkkolistausta ei voida hakea

en: Networking
fi_FI: Luodaan Verkkoasetuksia

en: Networks
fi_FI: Verkko

en: No IP addresses available
fi_FI: Ei IP-osoitteita saatavilla

en: No floating IP pools available.
fi_FI: Ei vapaita IP-osoitevarantoja saatavilla.

en: No floating IPs to disassociate.
fi_FI: Ei vapaita IP:tä poistettavaksi.

en: No images available.
fi_FI: Ei levykuvia saatavilla.

en: No instances available
fi_FI: Ei instansseja saatavilla

en: No instances available.%s
fi_FI: Ei instansseja saatavilla. %s.

en: No keypairs available.
fi_FI: Ei avainpareja saatavilla.

en: No networks available.
fi_FI: Ei verkkoja saatavilla.

en: No ports available
fi_FI: Ei portteja saatavilla

en: No rules defined.
fi_FI: Ei määriteltyjä sääntöjä.

en: No security groups available
fi_FI: Ei turvaryhmiä saatavilla.

en: No security groups enabled.
fi_FI: Ei turvaryhmiä laitettu päälle.

en: No security groups found.
fi_FI: Ei turvaryhmiä löydetty.

en: No servers available. Click Add to cancel.
fi_FI: Ei palvelimia saatavilla. Paina Lisää lopettaaksesi.

en: No snapshots available.
fi_FI: Ei varmuusvedoksia saatavilla.

en: No subnets available.
fi_FI: Ei Aliverkkoja Saatavilla

en: No users found.
fi_FI: Ei löydetty käyttäjiä.

en: No users.
fi_FI: Ei käyttäjiä.

en: No volumes attached.
fi_FI: Verkkolevyjä ei liitettynä.

en: None
fi_FI: Tyhjä

en: Not attached
fi_FI: Ei liitetty

en: Not available
fi_FI: Ei saatavilla

en: Note: this will not affect the resources allocated to any existing instances using this flavor.
fi_FI: HUOM: tämä ei vaikuta jo ajossa olevien instanssien resursseihin.

en: Number of Instances
fi_FI: Instanssien Määrä

en: Number of VCPUs
fi_FI: VCPU:t määrä

en: Number of Volumes
fi_FI: Verkkolevyjen Määrä

en: Number of instances to launch.
fi_FI: Kuinka monta instanssia laukaistaan.

en: Object
fi_FI: Objekti

en: Object Name
fi_FI: Objektin Nimi

en: Object was successfully uploaded.
fi_FI: Objekti siirrettiin onnistuneesti.

en: Objects
fi_FI: Objektit

en: Only one address can be specified.Unable to add Vip %s.
fi_FI: Vain yksi osoite voi olla määritettynä. Ei voida lisätä VIP %s.

en: Open
fi_FI: Avoin

en: Open Port/Port Range
fi_FI: Avaa Portti/Portteja

en: Overview
fi_FI: Yleiskatsaus

en: Page Not Found
fi_FI: Sivua ei löydy

en: Password
fi_FI: Salasana

en: Password must be between 8 and 18 characters.
fi_FI: Salasanan täytyy olla 8 - 18 merkkiä pitkä.

en: Passwords do not match.
fi_FI: Salasana ei täsmää

en: Pause
fi_FI: Pysäytä

en: Paused
fi_FI: Pysäytetty

en: Physical Network
fi_FI: Fyysinen Verkko

en: Please choose a volume, or select %s.
fi_FI: Valitse verkkolevy tai valitse %s.

en: Please note:
fi_FI: Huomio:

en: Please select an option for the instance source.
fi_FI: Valitse optiot instanssin lähteeksi.

en: Polish
fi_FI: Puola

en: Pool
fi_FI: varanto

en: Pool Details
fi_FI: Varannon Tiedot

en: Pool ID:
fi_FI: Varannon ID:

en: PoolDetails
fi_FI: VarannonTiedot

en: Pools
fi_FI: Varannot

en: Port
fi_FI: Portti

en: Port %s was successfully created.
fi_FI: Portti %s luotiin onnistuneesti.

en: Port %s was successfully updated.
fi_FI: Portti %s päivitettiin onnistuneesti

en: Port Detail
fi_FI: Portin Tiedot

en: Port Overview
fi_FI: Porttien yleiskatsaus

en: Port Range
fi_FI: Portiväli

en: Port list can not be retrieved.
fi_FI: Porttilistaa ei voida hakea.

en: Port to be associated
fi_FI: Portti assosioitu

en: Ports
fi_FI: Portit

en: Portuguese
fi_FI: Portugali

en: Portuguese (Brazil)
fi_FI: Portugali (Brazilia)

en: Post-Creation
fi_FI: Jälkiluonti

en: Power State
fi_FI: Virran Tila

en: Primary Project
fi_FI: Päätoiminen projekti

en: Project
fi_FI: Projekti

en: Project & User
fi_FI: Projekti & Käyttäjät

en: Project ID
fi_FI: projektin ID

en: Project Info
fi_FI: Projektin tiedot

en: Project Members
fi_FI: Projektin Jäsenet.

en: Project Name
fi_FI: Projektin nimi

en: Project Quotas
fi_FI: Projektin Kiintiöt

en: Project Usage
fi_FI: Projektin käyttöaste

en: Project Usage Overview
fi_FI: Projektin käytön yleiskatsaus

en: Project Users
fi_FI: Projektin Käyttäjät

en: Projects
fi_FI: Projektit

en: Protect and use the key as you would any normal ssh private key.
fi_FI: Suojaa ja käytä avainta kuten muitakin hallussasi olevia ssh-privaattiavaimia.

en: Protocol
fi_FI: Protokolla

en: Protocol Port
fi_FI: Protokollan Portti

en: Protocol Port:
fi_FI: Protokollan Portti:

en: Protocol:
fi_FI: Protokolla:

en: Provider Network
fi_FI: Palveluntarjoajan Verkko

en: Pseudo-folder
fi_FI: Pseudo-kansio

en: Public
fi_FI: Julkinen

en: Public Key
fi_FI: Julkinen Avain

en: Quota
fi_FI: Kiintiö

en: Quota Name
fi_FI: Kiintiön nimi

en: Quotas
fi_FI: Kiintiöt

en: Release
fi_FI: Irroita

en: Released
fi_FI: Irroitettu

en: Reload
fi_FI: Lataa uudellen

en: Remove
fi_FI: Poista

en: Removed
fi_FI: Poistettu

en: Required for APP_COOKIE persistence; Ignored otherwise.
fi_FI: Vaaditaan APP_COOKIE persitence; muuten jätetään huomiotta.

en: Resume
fi_FI: Palauta

en: Resumed
fi_FI: Palautettu

en: Revert Resize/Migrate
fi_FI: Palauta Koon muutos / Siirto

en: Role
fi_FI: Rooli

en: Roles
fi_FI: Roolit

en: Router
fi_FI: Reititin

en: Router Detail
fi_FI: Reitittimen Tiedot

en: Router Details
fi_FI: Reitittimen Tiedot

en: Router ID
fi_FI: Reitittimen ID

en: Router Name
fi_FI: Reitittimen Nimi

en: Router Overview
fi_FI: Reitittimen Yleiskatsaus

en: Routers
fi_FI: Reitittimet

en: Rule
fi_FI: Sääntö

en: Rules
fi_FI: Säännöt

en: Rules define which traffic is allowed to instances assigned to the security group. A security group rule consists of three main parts:
fi_FI: Säännöt määrittävät mikä liikenne on sallittua instanssille, joka on liitetty turvaryhmään. Turvaryhmään liitettävä sääntö koostuu kolmesta pääkomponentista:

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Save Changes
fi_FI: Tallenna muutokset

en: Saved extra spec "%s".
fi_FI: Tallennettiin lisäoptio "%s".

en: Scheduled deletion of
fi_FI: Aikataulutettiin tuhoaminen,

en: Scheduled migration (pending confirmation) of
fi_FI: Ajastettu muutto (odottaa vahvistusta)

en: Scheduled termination of
fi_FI: Aikatalutettiin tuhaminen kohteelle

en: Security Group
fi_FI: Turvaryhmä

en: Security Group Rules
fi_FI: Turvaryhmän säännöt

en: Security Groups
fi_FI: Turvaryhmät

en: Segmentation ID
fi_FI: Segmentointi ID

en: Select HTTP Method
fi_FI: Valitse HTTP-metodi

en: Select Image
fi_FI: Valitse Levykuva

en: Select Instance Snapshot
fi_FI: Valitse Instanssin Varmuusvedos

en: Select Subnet
fi_FI: Valitse Aliverkko

en: Select Type
fi_FI: Valitse Tyyppi

en: Select Volume
fi_FI: Valitse Verkkolevy

en: Select Volume Snapshot
fi_FI: Valitse Verkkolevyn varmuusvedos

en: Select a Pool
fi_FI: Valitse varanto

en: Select a Protocol
fi_FI: Valitse Protokolla

en: Select a Subnet
fi_FI: Valitse Aliverkko

en: Select a keypair
fi_FI: Valitse avainpari.

en: Select a name for your network.
fi_FI: Valitse nimi verkolle.

en: Select a port
fi_FI: Valitse portti

en: Select a project
fi_FI: Valitse projekti

en: Select an IP address
fi_FI: Valitse IP-osoite

en: Select an instance
fi_FI: Valitse instanssi

en: Select an instance to attach to.
fi_FI: Valitse instanssi johonka liitetään.

en: Select members for this pool
fi_FI: Valitse jäsenet tähän varantoon

en: Select network
fi_FI: Valitse Verkko

en: Select networks for your instance.
fi_FI: Valitse verkko instanssille.

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance.
fi_FI: Valitse IP-osoite jonka haluat asettaa instanssille.

en: Select the user role for the project.
fi_FI: Valitse käyttäjärooli projektiin.

en: Selected Networks
fi_FI: Valitut Verkot

en: Server error
fi_FI: Server Error

en: Service
fi_FI: Palvelu

en: Service Endpoint
fi_FI: Palvelun päätepiste

en: Services
fi_FI: Palvelut

en: Session Persistence
fi_FI: Yhteyden Säntillisyys

en: Session Persistence:
fi_FI: Yhteyden Säntillisyys:

en: Set Gateway
fi_FI: Aseta Oletusyhdyskäytävä

en: Set Session Persistence
fi_FI: Aseta Istunnon Persistence

en: Settings
fi_FI: Asetukset

en: Settings saved.
fi_FI: Asetukset Tallennettu.

en: Shared
fi_FI: Jaettu

en: Sign Out
fi_FI: Kirjaudu Ulos

en: Simplified Chinese
fi_FI: Pelkistetty Kiina

en: Size
fi_FI: Koko

en: Size (GB)
fi_FI: Koko (GB)

en: Size of image to launch.
fi_FI: Laukaistavan levykuvan koko.

en: Slash is not an allowed character.
fi_FI: Kauttaviiva ei ole sallittu merkki.

en: Slashes are allowed, and are treated as pseudo-folders by the Object Store.
fi_FI: Kauttaviivat ovat sallittuja ja niitä käsitellään pseudokansioina Object Store:ssa.

en: Snapshot
fi_FI: Varmuusvedos

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
fi_FI: Varmuusvedos "%(name)s" luotiin instanssille "%(inst)s"

en: Snapshot Name
fi_FI: Varmuusvedoksen Nimi

en: Snapshots
fi_FI: Varmuusvedokset

en: Snapshots preserve the disk state of a running instance.
fi_FI: Varmuusvedokset talleantavat ajossa olevan instanssin tilan.

en: Soft Reboot
fi_FI: Pehmea Uudelleenkäynnistäminen

en: Soft Rebooted
fi_FI: Pehmesti Uudelleenkäynnistetty

en: Something went wrong!
fi_FI: Jotain meni mönkään.

en: Source
fi_FI: Lähde

en: Spanish
fi_FI: Espania

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
fi_FI: Määritä "Verkon Osoite" tai tyhjennä "Luo Aliverkko" valintaruutu.

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway".
fi_FI: Määritä oletusyhdyskäytävän IP-osoite, tai ruksaa "Poista käytöstä Oletusyhdyskäytävä".

en: Specify Vip
fi_FI: Määritä VIP:

en: Specify a free IP address from %s
fi_FI: Valitse vapaa IP-osoite %s:sta

en: Specify an image to upload to the Image Service.
fi_FI: Määritä levykuva joka siirretään Levykuvapalveluun.

en: Specify the details for launching an instance.
fi_FI: Määritä instanssin laukaisun yksityiskohdat.

en: Specs
fi_FI: Tarkat tiedot

en: Start
fi_FI: Aloita

en: Start address is larger than end address (value=%s)
fi_FI: Alkuosoite on suurempi kuin loppuosoite (value=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
fi_FI: Alku- ja loppuosoite pitää olla määritettynä (value=%s)

en: Status
fi_FI: Tila

en: Status:
fi_FI: Tila:

en: Subnet
fi_FI: Aliverkko

en: Subnet "%s" was successfully created.
fi_FI: Aliverkko "%s" luotiin onnistuneesti.

en: Subnet "%s" was successfully updated.
fi_FI: Aliverkko "%s" päivitettiin onnistuneesti.

en: Subnet Detail
fi_FI: Aliverkon Tiedot

en: Subnet ID
fi_FI: Aliverkon tunnus

en: Subnet ID:
fi_FI: Aliverkon ID:

en: Subnet Name
fi_FI: Aliverkon Nimi

en: Subnet Name. This field is optional.
fi_FI: Aliverkon nimi. Tämä kenttä on valinnainen.

en: Subnet Overview
fi_FI: Aliverkon Yleiskatsaus

en: Subnet list can not be retrieved.
fi_FI: Listaa aliverkoista ei voida hakea

en: Subnets
fi_FI: Aliverkot

en: Subnets Associated
fi_FI: Assosioidut Aliverkot

en: Successfully added rule: %s
fi_FI: Onnistuneesti lisättiin sääntö: %s

en: Successfully associated floating IP: %s
fi_FI: Onnistuneesti liitettiin vapaa IP: %s

en: Successfully created security group: %s
fi_FI: Luotiin onnistuneesti turvaryhmä: %s

en: Successfully created volume type: %s
fi_FI: Onnistuneesti luotiin verkkolevyn tyyppi: %s

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
fi_FI: Onnistuneesti irroitettiin vapaa IP: %s

en: Successfully disassociated floating IP: %s
fi_FI: Onnistuneesti irroitettiin vapaa IP. %s

en: Successfully imported public key: %s
fi_FI: Onnistuneesti tuotiin julkinen avain: %s

en: Suspend
fi_FI: Jäädytä

en: Suspended
fi_FI: Jäädytetty

en: Swap Disk
fi_FI: Swap Levy

en: Swap Disk MB
fi_FI: Swap-levy MB

en: System Info
fi_FI: Järjestelmän Tiedot

en: System Panel
fi_FI: Hallintapaneeli

en: Task
fi_FI: Tehtävä

en: Tenant ID:
fi_FI: Asukkaan ID:

en: Terminate
fi_FI: Tuhoa

en: The "Customization Script" field is analogous to "User Data" in other systems.
fi_FI: "Kustomointi Skripti" kenttä tarkoittaa "User Data / Käyttäjä Dataa" toisissa järjestelmissä.

en: The "from" port number is invalid.
fi_FI: Lähdeportti on väärin.

en: The "to" port number is invalid.
fi_FI: Kohdeportti on väärin.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
fi_FI: Kohdeportin arvo pitää olla sama tai suurempi kuin lähdeportin.

en: The ICMP code is invalid.
fi_FI: ICMP-koodi on väärin.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
fi_FI: ICMP-koodi ei ole väliltä -1, 255.

en: The ICMP type is invalid.
fi_FI: ICMP-tyyppi on väärin.

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
fi_FI: ICMP-tyyppi ei ole väliltä -1 - 255.

en: The Image Location field MUST be a valid and direct URL to the image binary. URLs that redirect or serve error pages will result in unusable images.
fi_FI: Levykuvan kohdekentän täytyy sisältää toimiva URL-osoite levykuvan tiedostoon. URL-osoitteet jotka ohjaavat, tai tarjoavat virhesivun, johtaa toimimattomiin levykuviin.

en: The chart below shows the resources used by this project in relation to the project's quotas.
fi_FI: Alapuolella oleva kuvaaja näyttää projektin käytetyt resurssit suhteessa projektin kiintiöön.

en: The keypair &quot;%(keypair_name)s&quot; should download automatically. If not use the link below.
fi_FI: Avainpari &quot;%(keypair_name)s&quot; pitäisi lähteä latautumaan automaattisesti, jos ei, käytä alla olevaa linkkiä.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
fi_FI: Vaadittu tila virtuaalikovalevyltä jotta levykuva voidaan käynnistää. Jos arvoa ei ole määritelty, oletuksena on 0, tarkoittaen vaadittua minimikokoa.

en: The name "%s" is already used by another flavor.
fi_FI: Nimi "%s" on jo käytössä

en: The page you were looking for doesn't exist
fi_FI: Haluttu sivu ei ole olemassa

en: The protocol which this rule should be applied to.
fi_FI: Protokolla johonka tämä sääntö asetetaan.

en: The specified port is invalid.
fi_FI: Määritetty portti on väärin.

en: The string may only contain ASCII characters and numbers.
fi_FI: Rimpsu voi sisältää vain ASCII-merkkejä ja -numeroita.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
fi_FI: Aliverkon peite verkko-osoitteessa on liian pieni (/%s).

en: The user %s has no role defined for
fi_FI: käyttäjällä %s ei ole roolia määritelty

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
fi_FI: Verkkolevyn koko ei voi olla pienempi kuin varmuusvedoksen koko (%sGB)

en: There are no image sources available; you must first create an image before attempting to launch an instance.
fi_FI: Levykuvia ei ole saatavilla. Sinun täytyy luoda ensin levykuva, ennen kuin yrität laukaista instanssia.

en: There are no networks, routers, or connected instances to display.
fi_FI: Ei ole näytettäviä verkkoja, reitittimiä, tai yhdistettyjä instansseja joita näytetään.

en: This field is required.
fi_FI: Tämä kenttä vaaditaan.

en: This pane needs javascript support.
fi_FI: Tämä paneeli tarvitsee tuen javaskriptiltä.

en: Timeout
fi_FI: Aikakatkaisu

en: Timeout:
fi_FI: Aikakatkaisu:

en: To Port
fi_FI: Porttiin

en: To specify an allowed IP range, select "CIDR". To allow access from all members of another security group select "Security Group".
fi_FI: Määrittääksesi sallitun IP-avaruuden, valitse "CIDR". Salliaksesi pääsyn kaikilta toisen turvaryhmän jäseniltä, valitse "Turvaryhmä".

en: Total Disk
fi_FI: Levytila yhteensä.

en: Total Gigabytes
fi_FI: Gigatavut Yhteensä

en: Total RAM
fi_FI: RAM yhteensä

en: Traditional Chinese
fi_FI: Kiina

en: Type
fi_FI: Tyyppi

en: Type:
fi_FI: Tyyppi:

en: URL Path:
fi_FI: URL-osoite:

en: Unable to add Member %s.
fi_FI: Ei voida lisätä Jäsentä %s.

en: Unable to add Monitor "%s".
fi_FI: Ei voida lisätä monitoria "%s".

en: Unable to add Pool "%s".
fi_FI: Ei voida lisätä varantoa "%s".

en: Unable to add Vip "%s".
fi_FI: Ei voida lisätä VIP "%s".

en: Unable to add rule to security group.
fi_FI: Ei voida asettaa sääntöä turvaryhmään.

en: Unable to add userto primary project.
fi_FI: Ei voida asettaa käyttäjää päätoimiseen projektiin.

en: Unable to allocate Floating IP.
fi_FI: Ei voida asettaa vapaata IP:tä.

en: Unable to associate IP address %s.
fi_FI: Ei voida liittää IP-osoitetta %s.

en: Unable to associate floating IP.
fi_FI: Ei voida liittää vapaata IP:tä.

en: Unable to attach volume.
fi_FI: Ei voida liittää levykuvaa.

en: Unable to clear gateway for router "%(name)s": "%(msg)s"
fi_FI: Ei voida poistaa oletusyhdyskäytävää reitittimeltä "%(name)s": "%(msg)s"

en: Unable to copy object.
fi_FI: Objektia ei voida kopioida.

en: Unable to create container.
fi_FI: Konttia ei voida luoda.

en: Unable to create flavor extra spec.
fi_FI: Ei voida luoda pohjamuottia lisä spekseillä.

en: Unable to create flavor.
fi_FI: Ei voida luoda pohjamuottia.

en: Unable to create keypair: %(exc)s
fi_FI: Ei voida luoda avainparia: %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
fi_FI: Ei voida luoda verkkoa "%s".

en: Unable to create new image.
fi_FI: Ei voida luoda uutta levykuvaa.

en: Unable to create project "%s".
fi_FI: Ei voida luoda projektia "%s".

en: Unable to create security group.
fi_FI: Ei voida luoda turvaryhmää.

en: Unable to create snapshot.
fi_FI: Varmuusvedoksen luonti epäonnistui.

en: Unable to create subnet "%s".
fi_FI: Ei voida luoda aliverkkoa "%s".

en: Unable to create user.
fi_FI: Ei voida luoda käyttäjää

en: Unable to create volume snapshot.
fi_FI: Ei voida luoda verkkolevyn varmuusvedosta.

en: Unable to create volume type.
fi_FI: Ei voida luoda verkkolevyn tyyppiä.

en: Unable to create volume.
fi_FI: Verkkolevyä ei voida luoda.

en: Unable to delete member.
fi_FI: Ei voida poistaa jäsentä.

en: Unable to delete monitor.
fi_FI: Ei voida poistaa monitoria.

en: Unable to delete router "%s"
fi_FI: Ei voida poistaa reititintä "%s"

en: Unable to delete vip.
fi_FI: Ei voida poistaa VIP:

en: Unable to delete volume "%s". One or more snapshots depend on it.
fi_FI: Ei voida poistaa verkkolevyä "%s. Yksi tai useampi varmuusvedos on riippuvainen siitä.

en: Unable to disassociate floating IP.
fi_FI: Ei voida irroittaa vapaata IP:tä.

en: Unable to edit extra spec.
fi_FI: Ei voida muokata lisä speksejä.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
fi_FI: Ei voida hakea EC2-tunnuksia

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
fi_FI: Ei voida hakea SPICE-konsolia instanssille "%s".

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
fi_FI: Ei voida hakea VNC-konsolia instanssille "%s".

en: Unable to get flavor list
fi_FI: Ei voida hakea pohjamuottilistausta.

en: Unable to get log for instance "%s".
fi_FI: Ei voida hakea logia instanssille "%s".

en: Unable to get quota info.
fi_FI: Ei voida hakea kiintiön tietoja

en: Unable to import keypair.
fi_FI: Epäonnistuttiin avainparin tuomisessa.

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
fi_FI: Ei voida laukaista %(count)s nimellä "%(name)s"

en: Unable to list containers.
fi_FI: Ei voida listata kontteja.

en: Unable to load the specified snapshot.
fi_FI: Valittua varmuusvedosta ei voida ladata.

en: Unable to locate vip to delete.
fi_FI: Ei voida kohdentaa poistettavaa VIP:iä.

en: Unable to modify instance "%s".
fi_FI: Ei voida muokata instanssia "%s".

en: Unable to modify project "%s".
fi_FI: Ei voida muokata projektia "%s".

en: Unable to retrieve a list of external networks "%s".
fi_FI: Ei voida  hakea listausta ulkoisista verkoista "%s".

en: Unable to retrieve an external network "%s".
fi_FI: Ei voida hakea ulkoista verkkoa "%s".

en: Unable to retrieve attachment information.
fi_FI: Ei voida hakea liitoksien tietoja.

en: Unable to retrieve container list.
fi_FI: Ei voida hakea konttilistausta.

en: Unable to retrieve default quota values.
fi_FI: Ei voida hakea oletus kiintiöarvoja.

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
fi_FI: Ei voida hakea instanssin "%s" tietoja.

en: Unable to retrieve details for network "%s".
fi_FI: Ei voida hakea tarkempia tietoja verkosta "%s".

en: Unable to retrieve details for router "%s".
fi_FI: Ei voida hakea tarkempia tietoja reitittimestä "%s".

en: Unable to retrieve extra spec list.
fi_FI: Ei oida hakea listausta lisä spekseistä.

en: Unable to retrieve flavor data.
fi_FI: Ei voida hakea tietoja pohjamuotista.

en: Unable to retrieve flavor extra spec data.
fi_FI: Ei voida hakea pohjamuotin lisäoptioiden dataa.

en: Unable to retrieve flavor list.
fi_FI: Ei voida hakea listausta pohjamuoteista.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
fi_FI: Ei voida hakea vapaita IP-osoitteita.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
fi_FI: Ei voida hakea vapaiden IP-osoitteiden varantoa.

en: Unable to retrieve image details.
fi_FI: Ei voida hakea levykuvan tietoja.

en: Unable to retrieve image list.
fi_FI: Ei voida hakea levykuvalistaa

en: Unable to retrieve image.
fi_FI: Ei voida hakea levykuvaa.

en: Unable to retrieve images for the current project.
fi_FI: Ei voida hakea levykuvia nykyiselle projektille.

en: Unable to retrieve images.
fi_FI: Ei voida hakea levykuvia.

en: Unable to retrieve instance details.
fi_FI: Ei voida hakea instanssin tietoja.

en: Unable to retrieve instance flavors.
fi_FI: Ei voida noutaa instanssin pohjamuottia.

en: Unable to retrieve instance list.
fi_FI: Ei voida hakea instanssilistaa

en: Unable to retrieve instance size information.
fi_FI: Ei voida hakea instanssin kokotietoja.

en: Unable to retrieve instance tenant information.
fi_FI: Ei voida hakea instanssin asukastietoja

en: Unable to retrieve instance.
fi_FI: Ei voida hakea instanssia.

en: Unable to retrieve instances list.
fi_FI: Ei voida hakea instanssilistausta

en: Unable to retrieve instances.
fi_FI: Ei voida hakea instansseja.

en: Unable to retrieve keypair list.
fi_FI: Ei voida hakea avainparilistaa.

en: Unable to retrieve keypairs.
fi_FI: Ei voida hakea avainpareja.

en: Unable to retrieve list of security groups
fi_FI: Ei voida hakea listausta turvaryhmistä.

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
fi_FI: Ei voida hakea listausta verkkolevyn varmuusvedoksista.

en: Unable to retrieve list of volumes.
fi_FI: Ei voida hakea listausta verkkolevyistä.

en: Unable to retrieve member details.
fi_FI: Ei voida hakea tietoja jäsenestä.

en: Unable to retrieve member list.
fi_FI: Ei voida hakea listausta jäsenistä.

en: Unable to retrieve monitor details.
fi_FI: Ei voida hakea tietoja monitorista.

en: Unable to retrieve monitor list.
fi_FI: Ei voida hakea listausta monitoreista.

en: Unable to retrieve network details.
fi_FI: Ei voida hakea verkon tietoja.

en: Unable to retrieve network.
fi_FI: Ei voida hakea verkkoa.

en: Unable to retrieve networks list.
fi_FI: Ei voida hakea listausta verkoista.

en: Unable to retrieve networks.
fi_FI: Ei voida hakea verkkoja.

en: Unable to retrieve object list.
fi_FI: Ei voida hakea objektilistausta.

en: Unable to retrieve object.
fi_FI: Ei voida hakea objektia.

en: Unable to retrieve pool details.
fi_FI: Ei voida hakea tietoja varannosta.

en: Unable to retrieve pool subnet.
fi_FI: Ei voida hakea aliverkon varantoa.

en: Unable to retrieve pool.
fi_FI: Ei voida  hakea varantoa.

en: Unable to retrieve pools list.
fi_FI: Ei voida hakea listausta varannoista.

en: Unable to retrieve port details
fi_FI: Ei voida hakea tarkempia tietoja portista.

en: Unable to retrieve port details.
fi_FI: Ei voida hakea tarkempia tietoja portista.

en: Unable to retrieve ports list.
fi_FI: Ei voida hakea porttilistausta.

en: Unable to retrieve project details.
fi_FI: Ei voida hakea projektin tietoja.

en: Unable to retrieve project information.
fi_FI: Ei voida hakea projektin tietoja.

en: Unable to retrieve project list.
fi_FI: Ei voida hakea projektilistausta.

en: Unable to retrieve public images.
fi_FI: Ei voida hakea julkisia levykuvia.

en: Unable to retrieve quota information.
fi_FI: Ei voida hakea kiintiön tietoja.

en: Unable to retrieve role information.
fi_FI: Ei voida hakea rooli tietoja.

en: Unable to retrieve router details.
fi_FI: Ei voida hakea reitittimen tietoja.

en: Unable to retrieve router list.
fi_FI: Ei voida hakea listausta reitittimistä.

en: Unable to retrieve router.
fi_FI: Ei voida hakea reititintä.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
fi_FI: Ei voida hakea listausta turvaryhmistä. Yritä uudelleen myöhemmin.

en: Unable to retrieve security group.
fi_FI: Ei voida hakea turvaryhmää.

en: Unable to retrieve security groups.
fi_FI: Ei voida hakea turvaryhmiä.

en: Unable to retrieve snapshot details.
fi_FI: Ei voida hakea varmuusvedoksen tietoja.

en: Unable to retrieve snapshots.
fi_FI: Ei voida hakea varmuusvedoksia.

en: Unable to retrieve subnet details
fi_FI: Ei voida hakea aliverkon tietoja

en: Unable to retrieve subnet details.
fi_FI: Ei voida hakea aliverkon tietoja.

en: Unable to retrieve usage information.
fi_FI: Ei voida hakea käyttötietoja.

en: Unable to retrieve user list.
fi_FI: Ei voida hakea käyttäjälistaa.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
fi_FI: Ei voida hakea käyttäjälistaa. Yritä uudelleen myöhemmin.

en: Unable to retrieve user roles.
fi_FI: Ei voida hakea käyttäjärooleja.

en: Unable to retrieve users.
fi_FI: Ei voida hakea käyttäjiä.

en: Unable to retrieve vip details.
fi_FI: Ei voida hakea vip tietoja.

en: Unable to retrieve volume details.
fi_FI: Ei voida hakea verkkolevyn tietoja.

en: Unable to retrieve volume information.
fi_FI: Ei voida hakea verkkolevyn tietoja.

en: Unable to retrieve volume list.
fi_FI: Ei voida hakea verkkolevylistausta.

en: Unable to retrieve volume snapshots.
fi_FI: Ei voida hakea levyjaon varmuusvedosta.

en: Unable to retrieve volume tenant information.
fi_FI: Ei voida hakea verkkolevyn omistajan tietoja.

en: Unable to retrieve volume types
fi_FI: Ei voida hakea verkkolevyjen tyyppejä

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
fi_FI: Ei voida hakea verkkolevy/insanssi liittämistietoja

en: Unable to set gateway.
fi_FI: Ei voida asettaa oletusyhdyskäytävää.

en: Unable to set project quotas.
fi_FI: Ei voida asettaa projektin kiintiötä.

en: Unable to update %(attributes)s for the user.
fi_FI: Ei voida päivittää %(attributes)s käyttäjälle.

en: Unable to update flavor.
fi_FI: Ei voida päivittää pohjamuottia.

en: Unable to update image "%s".
fi_FI: Levykuvaa "%s" ei voida päivittää.

en: Unable to update subnet "%s".
fi_FI: Ei voida päivittää aliverkkoa "%s".

en: Unable to update user.
fi_FI: Ei voida päivittää käyttäjää.

en: Unable to upload object.
fi_FI: Ei voida siirtää objektia.

en: Unknown instance
fi_FI: Tuntematon instanssi

en: Unknown instance (None)
fi_FI: Tunnistamaton instanssi (None)

en: Update
fi_FI: Päivitä

en: Update Image
fi_FI: Päivitä levykuva

en: Update Network
fi_FI: Päivitä verkko.

en: Update Port
fi_FI: Päivitä portti

en: Update Project
fi_FI: Päivitä projekti

en: Update Quota
fi_FI: Päivitä kiintiötä

en: Update Subnet
fi_FI: Päivitä aliverkko

en: Update User
fi_FI: Päitivä käyttäjä.

en: Update an "extra spec" key-value pair for a flavor.
fi_FI: Päivitä pohjamuotin "Lisäoptio" avain-arvopari.

en: Updated
fi_FI: Päivitetty

en: Updated flavor "%s".
fi_FI: Päivitettiin pohjamuotti "%s".

en: Updated subnet "%s".
fi_FI: Päivitettiin aliverkko "%s".

en: Upload Object
fi_FI: Siirrä Objekti

en: Upload Object To Container
fi_FI: Siirrä Objekti Konttiin

en: Upload Objects
fi_FI: Siirrä Objektit

en: Usage Overview
fi_FI: Käytön yleiskatsaus

en: Usage Summary
fi_FI: Käyttökatsaus

en: Use snapshot as a source
fi_FI: Käytä varmuusvedosta lähteenä

en: User
fi_FI: Käyttäjä

en: User "%s" was successfully created.
fi_FI: Käyttäjä "%s" luotiin onnistuneesti

en: User ID
fi_FI: käyttäjä-ID

en: User Name
fi_FI: Käyttäjänimi

en: User Settings
fi_FI: Käyttäjän Asetukset

en: User has been updated successfully.
fi_FI: Käyttäjä päivitettiin onnistuneesti

en: Users
fi_FI: Käyttäjät

en: Users For Project
fi_FI: Projektin käyttäjät

en: Users for Project
fi_FI: Projektin käyttäjät

en: VCPU Hours
fi_FI: VCPU Tunnit

en: VCPUs
fi_FI: VCPU:t

en: Value
fi_FI: Arvo

en: View Container
fi_FI: Näytä Kontti

en: View Extra Specs
fi_FI: Tarkastele lisäasetuksia

en: View Full Log
fi_FI: Näytä koko logi

en: View Log
fi_FI: Näytä Logi

en: View Usage
fi_FI: Tarkkaile käyttöastetta

en: Vip Address from Floating IPs
fi_FI: VIP-Osoitteet Vapaista IP:stä

en: Vip Details
fi_FI: VIP tiedot

en: Vips
fi_FI: Vipit

en: Volume
fi_FI: Verkkolevy

en: Volume Detail
fi_FI: Verkkolevyn tiedot

en: Volume Details
fi_FI: Verkkolevyn Tiedot

en: Volume Name
fi_FI: Verkkolevyn Nimi

en: Volume Options
fi_FI: Verkkolevyn Optiot.

en: Volume Overview
fi_FI: Verkkolevyn Yleiskatsaus

en: Volume Quotas
fi_FI: Verkkolevyjen Kiintiöt

en: Volume Snapshot
fi_FI: Verkkolevyn Varmuusvedos

en: Volume Snapshot Detail
fi_FI: Verkkolevyn Varmuusvedokset Tiedot

en: Volume Snapshot Details
fi_FI: Verkkolevyn Varmuusvedokset Tiedot

en: Volume Snapshots
fi_FI: Verkkolevyn Varmuusvedokset

en: Volume Type
fi_FI: Verkkolevyn Tyyppi

en: Volume Types
fi_FI: Verkkolevyn Tyypit

en: Volume mount point (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda').
fi_FI: Verkkolevyn liittämiskohta (esim, 'vda' kiinnittyy kohteeseen '/dev/vda/')

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
fi_FI: Verkkolevyn koko täytyy sama tai suurempi kuin varmuusvedoksen koko (%sGB)

en: Volumes
fi_FI: Verkkolevyt

en: Volumes Attached
fi_FI: Liitetyt Verkkolevyt

en: Volumes are block devices that can be attached to instances.
fi_FI: Verkkolevyt ovat "block devices?" jotka voidaan liittää instanssiin.

en: Weight
fi_FI: Paino

en: Weight:
fi_FI: Paino:

en: Which keypair to use for authentication.
fi_FI: Mitä avainparia käytetään varmentamiseen.

en: Within a container you can group your objects into pseudo-folders, which behave similarly to folders in your desktop operating system, with the exception that they are virtual collections defined by a common prefix on the object's name. A slash (/) character is used as the delimiter for pseudo-folders in the Object Store.
fi_FI: Kontin sisällä voit ryhmitellä tiedostojasi pseudo-kansioihin, jotka käyttäytyvät samalla tavalla kuin kansiot työpöytäkäyttöjärjestelmässä, sillä erolla että ne ovat virtuaalisia ryhmiä, jotka ovat määritelty yhteisellä objektin nimen alkuosalla. Kauttaviiva (/) merkkiä käytetään pseudokansioiden jakajana Object Storessa.

en: You are already using all of your available volumes.
fi_FI: Käytät jo kaikkia saatavilla olevia verkkolevyjä.

en: You are viewing data for the future, which may or may not exist.
fi_FI: Katsot dataa tulevaisuudesta, joka suattaapi olla, tai olla olematta.

en: You can connect a specified external network to the router. The external network is regarded as a default route of the router and the router acts as a gateway for external connectivity.
fi_FI: Voit liittää määritetyn ulkoisen verkon reitittimeen. Ulkoinen verkko nähdään oletusreittinä reitittimelle ja reititin toimii yhdyskäytävänä virtuaalialiverkoille.

en: You can connect a specified subnet to the router.
fi_FI: Voit liittää määritetyn aliverkon reitittimeen.

en: You can create a port for the network. If you specify device ID to be attached, the device specified will be attached to the port created.
fi_FI: Voit luoda verkkoon portin. Jos määrität liitettävän laitteen ID:n, laite yhdistetään luotuun porttiin.

en: You can create a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Detail" tab.
fi_FI: Voit luoda aliverkon liitettynä verkkoon. Lisäoptiot löytyvät "Aliverkon Tiedot" välilehdeltä.

en: You can create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network WITHOUT a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
fi_FI: Voit luoda aliverkon joka on assosioitu uuteen verkkoon, jossa tapauksessa "Verkon Osoite" pitää määrittää. Jos haluat luoda verkon ILMAN aliverkkoa, poista valinta "Luo Aliverkko" valintaruudusta.

en: You can customize your instance after it's launched using the options available here.
fi_FI: Voit kustomoida instanssia laukaisun jälkeen täällä olevilla optioilla.

en: You can specify additional attributes for the subnet.
fi_FI: Voit määrittää lisäatribuutteja aliverkolle.

en: You can update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Detail" tab.
fi_FI: Voit päivittää aliverkkoa joka on liitettynä verkkoon. Lisäoptiot löytyvät "Aliverkon Tiedot" välilehdeltä.

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
fi_FI: Et voi kytkeä pois käyttäjää jona olet juuri kirjautuneena.

en: You cannot remove the "admin" role from the project you are currently logged into. Please switch to another project with admin permissions or remove the role manually via the CLI
fi_FI: Et voi poistaa "admin"-roolia projektista jossa olet juuri kirjautuneena sisään. Kirjaudu toiseen projektiin admin tunnuksin ja poista rooli käsin komentokehoitteen kautta.

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
fi_FI: Sivusto on muuttanut, tai osoite on väärin muodostettu

en: You may update the editable properties of your network here.
fi_FI: Voit päivittää verkon tietoja täällä.

en: You may update the editable properties of your port here.
fi_FI: Voit muokata portin tietoja täältä.

en: You must specify the desired IP protocol to which this rule will apply; the options are TCP, UDP, or ICMP.
fi_FI: Sinun täytyy määrittää haluttu IP-protokolla johonka sääntö määritetään. Mahdolliset optiot ovat TCP, UDP tai ICMP.

en: You must specify the source of the traffic to be allowed via this rule. You may do so either in the form of an IP address block (CIDR) or via a source group (Security Group). Selecting a security group as the source will allow any other instance in that security group access to any other instance via this rule.
fi_FI: Sinin täytyy määrittää liikenteen lähde joka sallitaan tällä säännöllä. Voit valita joko IP-osoiteavaruuden tai turvaryhmän. Valitessasi turvaryhmän lähteeksi, toiset instanssit kyseisessä ryhmässä voivat olla yhteydessä instanssiin.

en: Your image %s has been queued for creation.
fi_FI: Levykuva %s on asetettu jonoon odottamaan luontia.

en: console is currently unavailable. Please try again later.
fi_FI: Konsoli ei ole juuri nytten saatavilla. Yritä uudelleen myöhemmin.

en: email
fi_FI: sähköposti

en: instance
fi_FI: instanssi

en: name
fi_FI: nimi

en: on
fi_FI: päällä

en: password
fi_FI: salasana

en: primary project
fi_FI: päätoiminen projekti
